YKS’de dereceye girenlerin tercihi Cerrahpaşa Tıp

/ 3 Eylül 2018 / 82 / yorumsuz
YKS’de dereceye girenlerin tercihi Cerrahpaşa Tıp

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Rektörü Prof. Dr. Nuri Aydın, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni en üst baremde yer alan öğrencilerin tercih ettiğini belirterek, “Özellikle üniversite sınavında, İngilizce tıbba 350, Türkçe tıp bölümüne de ilk bin 700’de yer alan öğrenciler giriyor.” dedi.

Aydın, 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) birincisi Mustafa Emir Gazioğlu’nu makamında ağırlayarak, okul ve imkanlar hakkında bilgi verdi.

Yeniden yapılanmadan sonra üniversite bünyesinde sadece Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin yer almayacağını dile getiren Aydın, “Bunun yanında orman, veteriner, mühendislik, spor bilimleri, Florence Nightingale hemşirelik, sağlık bilimleri gibi 8 fakülte daha bulunuyor. Ayrıca bir de diş hekimliği fakültesi kurmayı düşünüyoruz. Mevcut kampüs içerisinde yerleşecek. Ayrıca işletme, iktisat ve eczacılık fakültesi şeklinde devam edecek. Devredilen fakültelerin tamamı İstanbul Üniversitesi’nden alanları, lokasyonları, öğretim kadrosu ve laboratuvar imkanlarıyla beraber alındı.” diye konuştu.

Aydın, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin, mevcut yerinde yeniden inşa edileceği bilgisini vererek, projenin TOKİ’nin de desteğiyle yapım aşamasına geldiğini söyledi.

Bazı binaları geçici yerlere taşıdıklarını aktaran Aydın, şöyle devam etti:

“Yeni binaların yapımına da yakında başlanacaktır. Bu proje kapsamında bazı binalar yıkılmaya başlandı. Bu süre zarfında eğitim ve hasta hizmetleri anlamında hiçbir eksikliğimiz olmayacak. Aynı kapasiteyle devam edecek. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni en üst baremde yer alan öğrenciler tercih ediyor. Özellikle üniversite sınavında, İngilizce tıbba ilk 350, Türkçe tıp bölümüne de ilk bin 700’de yer alan öğrenciler giriyor. 2 milyon kişinin girdiği bir sınavda, bu veriler ciddi bir başarıyı gösteriyor.”

Aydın, başarılı öğrencileri aralarında görmek istediklerini belirterek, bunun okulun ve eğitimin de kalitesini artırdığını ifade etti.

Öte yandan aday öğrenci Gazioğlu, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce Tıp Bölümü hakkında Aydın’dan bilgi aldı.

Kaynak: turkiyeegitim.com

Benzer Konular
“Başarı Koçum Ders Planlama Defteri” çıktı…
    Sınava hazırlık süresince kullanabileceğiniz Başarı Koçum Ders Planlama Defteri  üniversiteye giden yolda size yön vermek için tasarlanmıştır.Her öğrenciye ait plan defteri ister öğrencinin kendisini isterse rehber öğretmenlerimizin bir..
Milli Savunma Üniversitesi Başvuru Takvimi
Askeri öğrenci olmak için belli şartlar dahilinde olmak ve Milli Savunma Üniversite’sine başvuru yapmak gerekiyor. Harp okullarında askeri öğrenci olmak için hangi şartlar gerekiyor? MSÜ Başvuru Tarihi Ne Zaman? MSÜ..
‘En iyi ilk 500’e Türkiye’den bir üniversite girebildi…
‘Dünya Üniversiteleri Akademik Sıralaması’nda (ARWU) bu yıl yine Harvard Üniversitesi ilk sırada yer aldı. Çin’in Jiao Tong Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Shanghai Ranking Consultancy’nin hazırladığı ‘Dünya Üniversiteleri Akademik Sıralaması’nda (ARWU)..
Bakanlıktan yeni düzenleme! Devamsızlık yapmayan öğrenciye ödül geliyor…
Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB) yapılan yeni düzenleme ile liselerde okuyan ve devamsızlık yapmayan öğrenciler için yeni bir ödül mekanizması hayata geçirilecek. Bu kapsamda, öğrencilerin teşekkür, takdir ve üstün başarı belgesi..