Üniversiteye Yeni Başlayanlara Tavsiyeler

/ 2 Eylül 2018 / 73 / yorumsuz
Üniversiteye Yeni Başlayanlara Tavsiyeler

1. İlk günden herşeyi çözemedim diye üzülme.

Liseden üniversiteye geçiş yapmak şimdiye kadarki hayatında yaşadığın en önemli dönüşümlerden biri. Bu geçiş sürecini herkes farklı şekilde yaşar ve kimisi daha uzun sürede adapte olur. Her ne kadar üniversite tercih döneminde doğru seçimi yapmak için sana veridiğimiz tavsiyelerden yararlanmış olsan da, dersler, yeni arkadaşlar, yeni bir çevre derken kendini ait hissettiğin bir ortamı yaratmakta zorlanabilirsin. Bu adaptasyon güçlüğüne rağmen üniversitenin en büyük avantajlarından biri kendini ve ilgi alanlarını keşfetmek için sana birçok fırsat sunuyor olmasıdır. Unutma ki üniversitede geçirdiğin 4 sene ileride olmak istediğin insan için attığın temelleri oluşturuyor . O yüzden herşey başta planladığın gibi gitmiyor diye üzülme. Her zaman yeni aktiviteler, yeni şeyler denemeye açık ol – fikrini değiştirmek için henüz geç değil.

2. Unutma, endişeli olan tek kişi sen değilsin.

Her ne kadar yaptıkları her şey kontrol altındaymış gibi gözükse de seninle aynı endişeleri paylaşan birçok arkadaşın var. Aynen senin gibi hangi dersleri seçeceklerinden tut da, yeni arkadaşlar edinip edinemeyecekleri ya da doğru okul ya da bölümü seçip seçmedikleri hakkında kaygılananlar olacaktır – ve hayatın bu noktasında bu gibi hisler gayet doğaldır. Dolayısıyla, korkup kabuğuna çekilmektense, üniversitenin sunduğu tüm imkanlardan yararlanmak için kendini bu deneyime tamamiyle kaptır. Korkularınla yüzleş, çünkü onları ancak bu şekilde yenebilirsin. Cesaretle yola çıktığında, ne kadar harika sonuçlar elde edebileceğini sen de keyifle göreceksin.

3. Katılımcı ol.

Üniversiten sana akademik hayatın boyunca sosyal organizasyonlardan spor kulüplerine kadar çeşitli birçok aktivite sunacaktır. Kulüpler ve aktiviteler her zaman yeni üyeler ve katılımcılara ihtiyaç duyar ve senin bunlara aktif şekilde katılman üniversiteye daha hızlı entegre olmanı sağlayacaktır. Katılımcı olarak yeni arkadaşlar edinecek, üniversitenin sana sunduğu nimetlerden en yüksek şekilde faydalanacaksın. Böylece bu dört seneyi verimli bir şekilde geçirerek   üniversiteye gitme nedenlerini hayata geçirmiş olacaksın. O yüzden saha kenarında oturma, sen de oyuna katıl ve üniversite deneyiminin seni nerelere götürebileceğini keşfet.
Benzer Konular
“Başarı Koçum Ders Planlama Defteri” çıktı…
    Sınava hazırlık süresince kullanabileceğiniz Başarı Koçum Ders Planlama Defteri  üniversiteye giden yolda size yön vermek için tasarlanmıştır.Her öğrenciye ait plan defteri ister öğrencinin kendisini isterse rehber öğretmenlerimizin bir..
11. Sınıflar İçin TYT AYT Tavsiyeleri…
4 yıllık lise bilgilerimizin ölçülmesi adına yapılan TYT AYT sonuçları doğrultusunda gideceğimiz üniversite ve bölümü belirliyoruz. Bu durumun her öğrenci farkında olmasına rağmen nedense birçoğu 9. ve 10. sınıfta sanki hiç sınava giremeyecekmiş..
Gece Boyu Ders Çalışma(k)!
Yoğun bir ders programına sahipsin. Ödevlerini tamamlamak ve sınavlara çalışmak için yeterli zamanın yok. Bu yüzden sınavlardan önce ya da teslim tarihinden önce bütün bir geceyi uykusuz geçiriyorsun. Pek çok..
Etkili Öğrenme Yolları: Odaklanma Becerisi Geliştirme
Sınavların, sosyal aktivitelerin, antrenmanların ve derslerin arasında ödev hazırlamak ve sınavlar için ders çalışmak pek çok öğrenci için oldukça yorucu olabiliyor. Bu yüzden öğrencilerin büyük bir çoğunluğu dikkatini kolaylıkla toplayamıyor..
7 Adımda Motivasyon ve Odaklanma Seviyesini Arttırma
Yüksek motivasyon ve odaklanma becerisi başarının anahtar adımları. Öğrenim hayatından itibaren başlayan ve hayatın boyunca devam edecek olan ilerleme ve gelişme isteği, her dönemde yeni bir hedefe sahip olman demek. Biz de..
Dünyanın En Başarılı İnsanlarının 8 Ortak Noktası
Dünyanın en başarılı insanlarının günlük rutinlerinden, hayata bakış açılarından ve alışkanlıklarından yola çıkarak başarılı olmanın sırları, hayatlarına yön verme biçimleri ve hedeflerine ulaşırken kullandıkları yöntem ve teknikleri inceledik. İşte, dünyanın..