Hazırlık Sınıfı Nedir?

/ 3 Eylül 2018 / 53 / yorumsuz
Hazırlık Sınıfı Nedir?

Üniversitede Hazırlık Sınıfı Nedir?

Üniversitelerde hazırlık sınıfları öğrenciye ücretsiz olarak üniversite tarafından sağlanan, bir senelik hazırlanma ve yabancı dil öğrenmesi tanınan eğitim sınıfıdır. Günümüzde her üniversitede hazırlık sınıfları yer almakta ancak her bölüm için hazırlık sınıfı uygulanmamaktadır.

Hazırlık Sınıfında Neler Öğretilir?

Hazırlık sınıfında öğrenciye yabancı dil eğiti verilir. Haftalık ortalama 33 saatlik bir ders programıyla kişiye İngilizce öğretilir. Öğretilen İngilizce lise seviyesinden bir tık üstün olup kişiyi geliştirmek adına verilmektedir. İngilizce konularının %80’i temel İngilizceyi kapsamakta olup kalan %20’lik kısımda üniversitede kullanılacak olan teknik İngilizce konuları anlatılmaktadır.

Hazırlık Sınıfı Zorunlu Mudur?

Hazırlık sınıfı üniversitelerin bölümlerine göre üç farklı seçenekle karşımıza çıkabilmektedir. Bunlar zorun hazırlık sınıfı, isteğe bağlı hazırlık sınıfı ve hazırlık sınıfının olmaması durumudur.  Eğer ki tercih ettiğiniz bölümde en azından %30’luk bir İngilizce eğitim söz konusu ile sizler için hazırlık sınıfı zorunlu olacaktır. Bu durumda hazırlık sınıfı okuyacak, yıl sonunda yapılacak sınavda muaf olma puanını elde etmeniz gerekecektir. Aksi takdirde hazırlık sınıfını tekrar etmek zorunda kalabilirsiniz. Fakat İngilizce ders zorunluluğunuz olmadığı halde, Mühendislik Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi ve bu gibi bazı fakültelerde de isteğe bağlı hazırlık sınıfları yer almaktadır. Bazı bölümlerde ise İngilizce hazırlık sınıfı bulunmamakta, kişi direk olarak eğitime başlamaktadır. Bunlar iki yıllık üniversitelerde yaygındır.

Hazırlık sınıfını zorunlu olarak okumak zorunda olan kişiler için bu sınıfı atlayabilmek ve direk eğitime başlayabilmek için yabancı dil yeterliliğini kanıtlaması gerekmektedir. Bunun içinde üniversiteler kendi bünyesi içerisinde yabancı dil sınavları yapmaktadır. Bu sınavlardan 50 veya üstünde puan alan kişiler yabancı dil eğitiminden muaf olabilmektedir. Puan sınırı üniversitelere göre değişiklik göstermekte ve bazı üniversitelerde bu puanlar 70’e kadar çıkabilmektedir.

Çap Nedir?

Yandal Nedir?

DGS Nedir?

Bütünleme Sınavı Nedir?

Erasmus Nedir?

Benzer Konular
Yaz Okulu Nedir?
Yaz Okulu Nedir? 1. Üniversitelerde bazı fakülte veya bölümler yaz aylarında eğitim yapmaktadırlar. Yaz okulunun amaçları; çok sayıda öğrenci tarafından alınan derslerdeki yığılmayı azaltmak, kendilerinden ancak yaz aylarında yararlanılabilecek öğretim..
Transkript Nedir?
Transkript Nedir? Öğrencinin lisans eğitimi süresince almış olduğu derslerin toplamını, hangi dönemde alındığını, kaç krediye tekabül ettiğini, her dersin yılsonu puanını ve tüm derslerin yılsonu ortalamalarını içeren ayrıntılı bir karnedir...
Erasmus Nedir?
Erasmus nedir?   Erasmus programı, 1980’lerin sonlarından beri var olan ve Avrupa Birliği tarafından yürütülen bir öğrenci değişim programıdır. İsmini 1466-1536yılları arasında yaşamış, Rönesansın en önemli ustalarından Hollandalı hümanist, klasik edebiyat araştırmacısı..
Bütünleme Sınavı Nedir?
Üniversite Terimi Olarak Bütünleme Sınavı: 1. Üniversite öğrencileri arasında kısaca “büt” olarak telaffuz edilir. Vize ve finallerde aldığınız notlar derste başarılı olmanız için yeterli değilse bütünleme sınavına girmeniz gerekir. Yani başarılı..
DGS Nedir?
Dikey Geçiş Sınavı (DGS) na her yıl yaklaşık olarak 240 bin kişi başvuruda bulunmakta olup bu sayı her yıl artmaktadır. Değerli öğrencilerimiz için DGS hakkında kafalarına takılan önemli konuları derledik...
Yandal Nedir?
Yandal diploma programı nedir? Bir diploma programına kayıtlı öğrencinin öngörülen şartları taşıması kaydıyla, aynı yükseköğretim kurumu içinde başka bir diploma programı kapsamında belirli bir konuya yönelik sınırlı sayıda dersi almak..