Gece Boyu Ders Çalışma(k)!

/ 2 Eylül 2018 / 1.430 / yorumsuz
Gece Boyu Ders Çalışma(k)!

Yoğun bir ders programına sahipsin. Ödevlerini tamamlamak ve sınavlara çalışmak için yeterli zamanın yok. Bu yüzden sınavlardan önce ya da teslim tarihinden önce bütün bir geceyi uykusuz geçiriyorsun. Pek çok öğrenci sorumluluklarını yerine getirmek ve başarılı olmak için geç saatlere kadar ders çalışıyor; fakat araştırmalar gösteriyor ki uykusuz bir gece geçirmek ertesi gün mutsuz olmaya, pek çok şeyin aksamasına ve en önemlisi akademik performansın düşmesine sebep oluyor.

Çok sayıda öğrenci çalışmak için uzun süre ayırmanın daha yüksek notlar almasını sağlayacağına inanıyor. Ancak araştırma sonuçları uyku ile öğrenme arasında ayrılmaz bir bağ olduğunu gösteriyor. Uyku sırasında pek çok olay yaşanıyor. Yalnızca fiziksel olarak yenilenmiyoruz, aynı zamanda gün boyu edindiğimiz bilgilerin organize edilmesi, daha önceki öğrenmelerle bağlantı kurulması ve bilgilerin hafızada yer etmesi için de uykuya ihtiyaç duyuyoruz. Bu yüzden uyku ihtiyacını karşılayamadığında öğrenme sürecin de olumsuz yönde etkileniyor.

Uykudan fedakarlık etmek yerine, her gün düzenli olarak çalışmak ya da sınavlardan bir önceki gün uyumak ve sabah erken kalkıp çalışmaya devam etmek gibi çeşitli stratejiler geliştirmek daha iyi öğrenmeyi sağlıyor. Daha başarılı olmak ve sorumluluklarını yerine getirmek için uzun saatler çalışarak uykusuz kalmaman için birkaç ipucu hazırladık:

1.     Bir hafta boyunca düzenli bir şekilde uyku ve uyanıklık çizelgesi tut. Günler arasında 60-90 dakikadan fazla fark olması, ruh halini, akademik başarını ve sağlığını olumsuz etkileyecektir.

2.     Bedeninin ve zihninin her gün belirli bir süre uyumaya ihtiyacı var. Bu ortaokul ve lisede 8,5-9,5 saat arasında değişirken üniversitede 7,5- 8,5 saat arasında değişiyor.

3.     Çalışma programını geç saatlere kadar sürerek yeterince uyuyamayacağın şekilde hazırlamamaya dikkat et.

4.     Yatmadan bir saat önce etrafındaki elektronik cihazları kullanmamaya özen göster. Mesaj göndermek, oyun oynamak ve video izlemek gibi aktiviteler uyuyamamana sebep olacaktır.

5.     Uyumadan 3-5 saat önce kafein içeren yiyecek ve içecekleri tüketmemeye çalış.

Benzer Konular
“Başarı Koçum Ders Planlama Defteri” çıktı…
    Sınava hazırlık süresince kullanabileceğiniz Başarı Koçum Ders Planlama Defteri  üniversiteye giden yolda size yön vermek için tasarlanmıştır.Her öğrenciye ait plan defteri ister öğrencinin kendisini isterse rehber öğretmenlerimizin bir..
11. Sınıflar İçin TYT AYT Tavsiyeleri…
4 yıllık lise bilgilerimizin ölçülmesi adına yapılan TYT AYT sonuçları doğrultusunda gideceğimiz üniversite ve bölümü belirliyoruz. Bu durumun her öğrenci farkında olmasına rağmen nedense birçoğu 9. ve 10. sınıfta sanki hiç sınava giremeyecekmiş..
Etkili Öğrenme Yolları: Odaklanma Becerisi Geliştirme
Sınavların, sosyal aktivitelerin, antrenmanların ve derslerin arasında ödev hazırlamak ve sınavlar için ders çalışmak pek çok öğrenci için oldukça yorucu olabiliyor. Bu yüzden öğrencilerin büyük bir çoğunluğu dikkatini kolaylıkla toplayamıyor..
7 Adımda Motivasyon ve Odaklanma Seviyesini Arttırma
Yüksek motivasyon ve odaklanma becerisi başarının anahtar adımları. Öğrenim hayatından itibaren başlayan ve hayatın boyunca devam edecek olan ilerleme ve gelişme isteği, her dönemde yeni bir hedefe sahip olman demek. Biz de..
Üniversiteye Yeni Başlayanlara Tavsiyeler
1. İlk günden herşeyi çözemedim diye üzülme. Liseden üniversiteye geçiş yapmak şimdiye kadarki hayatında yaşadığın en önemli dönüşümlerden biri. Bu geçiş sürecini herkes farklı şekilde yaşar ve kimisi daha uzun..
Dünyanın En Başarılı İnsanlarının 8 Ortak Noktası
Dünyanın en başarılı insanlarının günlük rutinlerinden, hayata bakış açılarından ve alışkanlıklarından yola çıkarak başarılı olmanın sırları, hayatlarına yön verme biçimleri ve hedeflerine ulaşırken kullandıkları yöntem ve teknikleri inceledik. İşte, dünyanın..