Etkili Zaman Yönetimi

/ 1 Eylül 2018 / 111 / yorumsuz
Etkili Zaman Yönetimi

Zaman Yönetimi

   Zaman yönetimi bir öğrenci için ne kadar önemlidir? Ders çalışırken zamanı iyi kullanmanın, çalışmanın verimini arttırması nedeniyle önemli bir yeri vardır. Peki zaman yönetimi için nelere dikkat etmeliyiz? Bu yazımızda değerli öğrencilerimiz için zamanı yönetmenin ipuçlarını paylaşacağız.

Öğrenciler için Zaman Yönetimi Önerileri
Birinci anahtar, önceliklerimizi iyi belirlemek ve ona göre hareket etmektir. Mesela bir ev hanımının önceliği ev işleri ve çocuklarıyla ilgilenmektir ve gününü buna göre düzenler. Arkadaşlarıyla görüşmek ve alışveriş yapmak gibi diğer aktivitelerini, önceliklerini yaptıktan sonra arta kalan zamanda gerçekleştirir. Siz öğrencilerin de önceliği ders çalışmak ve sınavlara hazırlanmak olduğundan, günlük hayatınızı buna göre şekillendirmeniz gerekiyor.
Diğer bir nokta ise ders çalıştığımız zamandan maksimum verimi alabilmektir. Ders çalışmak için kendinize, dış etkenlere kapalı olduğunuz bir zaman dilimi ayırmalısınız. Yani telefon, bilgisayar, televizyon gibi sizi çalışmaktan alıkoyacak şeylerden uzak; sessiz ve rahatsız edilmediğiniz bir ortamda çalışmalısınız. Böylece kesintiye uğramadan çalışabileceksiniz. Aynı şekilde, masanızda ders araç-gereçleri dışında dikkatinizi dağıtacak farklı uyaranların olmaması da önemlidir. Bunun yanında, ihtiyacınız olacak şeyleri yanınızda bulundurmak da ders çalışma sürenize ara vermenizi engelleyecektir; bir bardak su gibi.
Ertelemek, etkili bir zaman yönetiminin düşmanıdır. Bugün öğrendiğiniz konuları bugün tekrar etmeli ve testlerini çözmelisiniz. Eksikleriniz varsa geciktirmeden tamamlamalı, günü yakalamalısınız. Erteledikçe ilgi ve isteğiniz azalır, biriken konular motivasyonunuzu düşürür.
Hızlı ve etkili okumak, hem ders çalışırken hem de sınavlarda zamanı etkili kullanmada önemlidir. Bu konuya bir başka yazıda geniş olarak değineceğim.

  Zaman yönetimi denince birçoğunuzun aklına ders çalışma programı gelir. Neyi hangi saatte yapacağınızı belirten programlar kimi öğrencilerin verimini artırır ancak aslında birçok öğrencide olumsuz etkiler oluşturur. Bu tür programlar kendinizi bir kafeste gibi hissetmenize neden olarak ders çalışmaya ilgi ve isteğinizi azaltabilir. Belirlenen saatlerde belirlenen görevleri yapmadığınızda ya da yapabileceğinizden fazlasını sıraladığınızda kendinize olan inancınız ve güveniniz azalıp motivasyonunuz düşebilir. Zaten birçok öğrenci ilk birkaç gün programa uyup daha sonra sıkılarak eski çalışma düzenine döner.
Peki gelişigüzel mi çalışmalıyız? Hayır, elbette bir planımız olmalı; ancak ders çalışma planı sizi kısıtlamayacak kadar esnek ve yapabileceğiniz kadar gerçekçi hazırlanmalıdır. Örneğin kendinize günlük veya haftalık “yapacaklar listesi” hazırlayıp bitirdikçe üstünü çizebilir, kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Yaç da çalışma vakitlerini belirtirken saat aralıkları yerine “kahvaltıdan sonra”, “eve geldikten sonra akşam yemeğine kadar” gibi ifadeler kullanabilirsiniz. Eğer hoşunuza gidiyorsa renkli kağıt ve kalemlerle hatırlatma notları kullanarak eğlenceli ve ilgi çekici hale getirebilirsiniz.
Zaman akıp gittiği halde içinizden çalışmak gelmiyorsa kendinize şunu hatırlatın: Siz istemedikçe içinize çalışma isteğini kimse koyamaz. Öyleyse kendinizi tanımalı ve motivasyonunuzu artıracak yöntemler geliştirmelisiniz. Kendinize hedefinizi hatırlatmak en etkili yöntemdir. Örneğin, kazanmak istediğiniz okulun fotoğraflarına bakabilirsiniz. Unutmayın, başlamak bitirmenin yarısıdır. İstemeseniz de masaya oturun ve çalışmaya başlayın, kısa bir süre sonra isteğiniz gelecektir.
 
Zamanı etkili ve verimli kullandığınız çalışmalarla başarıya ulaşmanız dileğimizle.
Benzer Konular
“Başarı Koçum Ders Planlama Defteri” çıktı…
    Sınava hazırlık süresince kullanabileceğiniz Başarı Koçum Ders Planlama Defteri  üniversiteye giden yolda size yön vermek için tasarlanmıştır.Her öğrenciye ait plan defteri ister öğrencinin kendisini isterse rehber öğretmenlerimizin bir..
11. Sınıflar İçin TYT AYT Tavsiyeleri…
4 yıllık lise bilgilerimizin ölçülmesi adına yapılan TYT AYT sonuçları doğrultusunda gideceğimiz üniversite ve bölümü belirliyoruz. Bu durumun her öğrenci farkında olmasına rağmen nedense birçoğu 9. ve 10. sınıfta sanki hiç sınava giremeyecekmiş..
Gece Boyu Ders Çalışma(k)!
Yoğun bir ders programına sahipsin. Ödevlerini tamamlamak ve sınavlara çalışmak için yeterli zamanın yok. Bu yüzden sınavlardan önce ya da teslim tarihinden önce bütün bir geceyi uykusuz geçiriyorsun. Pek çok..
Etkili Öğrenme Yolları: Odaklanma Becerisi Geliştirme
Sınavların, sosyal aktivitelerin, antrenmanların ve derslerin arasında ödev hazırlamak ve sınavlar için ders çalışmak pek çok öğrenci için oldukça yorucu olabiliyor. Bu yüzden öğrencilerin büyük bir çoğunluğu dikkatini kolaylıkla toplayamıyor..
7 Adımda Motivasyon ve Odaklanma Seviyesini Arttırma
Yüksek motivasyon ve odaklanma becerisi başarının anahtar adımları. Öğrenim hayatından itibaren başlayan ve hayatın boyunca devam edecek olan ilerleme ve gelişme isteği, her dönemde yeni bir hedefe sahip olman demek. Biz de..
Üniversiteye Yeni Başlayanlara Tavsiyeler
1. İlk günden herşeyi çözemedim diye üzülme. Liseden üniversiteye geçiş yapmak şimdiye kadarki hayatında yaşadığın en önemli dönüşümlerden biri. Bu geçiş sürecini herkes farklı şekilde yaşar ve kimisi daha uzun..