Etkili Öğrenme Yolları: Odaklanma Becerisi Geliştirme

/ 2 Eylül 2018 / 458 / yorumsuz
Etkili Öğrenme Yolları: Odaklanma Becerisi Geliştirme

Sınavların, sosyal aktivitelerin, antrenmanların ve derslerin arasında ödev hazırlamak ve sınavlar için ders çalışmak pek çok öğrenci için oldukça yorucu olabiliyor. Bu yüzden öğrencilerin büyük bir çoğunluğu dikkatini kolaylıkla toplayamıyor ya da derslerine ve ödevlerine tam anlamıyla odaklanamıyor. Gün içinde uyanığımız andan itibaren katıldığımız aktivitelerin tümü zihnimizin yorulmasına ve dolmasına sebep oluyor. Bu yüzden günün ilerleyen saatlerinde dikkatimizi toplamakta ve odaklanmada zorluklar yaşayabiliyoruz.

Odaklanma sorununun altından gelmen için hazırladığımız öneriler sana yardımcı olabilir.

Uyku

Odaklanmanın ilk ve en önemli unsuru yeterince uyumak. İlk olarak rutin bir günün ardından yattıktan sonra alarma ihtiyaç duymadan kaç saat uyuduğunu hesaplamamalısın. Böylece alarm sesini duymadan önce bir günde ihtiyacın olan uyku süresini öğrenebilirsin. Genellikle yetişkin bir insan için 8 saat yeterlidir. Kendi uyku süreni öğrendikten sonra 2 hafta boyunca her gün o kadar uyuyabilecek şekilde bir program yap. İki haftanın sonunda daha enerjik olduğunu ve alarma ihtiyaç duymadığını göreceksin. Bunun yanı sıra fiziksel olarak daha rahat hissedecek ve gün içindeki işlerine daha rahat odaklanabilecek ve dikkatini verme konusundaki becerinin arttığını göreceksin.

Egzersiz

Düzenli bir egzersiz programına sahip olmak hem zihninin ve bedeninin dinç olması hem de odaklanma konusunda oldukça yararlı. Düzenli bir egzersiz programına sahip olduktan bir süre sonra kendini daha iyi hissettiğini ve kaygı hissinin azaldığını da göreceksin.

Bir ödev hazırlarken ya da ders çalışırken dikkatinin giderek dağıldığını ve odaklanamadığını fark ettiğinde 10 dakika süreyle egzersiz yaptığında zihninin boşaldığını ve enerjinin arttığını göreceksin.

Değişiklik

Birbirine benzeyen derslere çalışmak ya da benzer konularda ödevler hazırlamak, seviyor olsan da, bir süre sonra sıkılmana sebep olabilir. Bu yüzden programını hazırlarken birbiriyle yakından ilişkili olmayan dersleri ve ödevleri arka arkaya düzenlemen sana yardımcı olabilir.

Kişisel Durumlarda Değişiklik

Bir duygu durumunda ya da zihinsel aktivitede uzun süre durmak odaklanmayı olumsuz etkiliyor. Örneğin, öfkeli ve gergin olarak gittiğin bir görüşmede rahat ve sakin olmayı deneyebilirsin ya da okuma yaparken bir süre sonra yazmaya ya da konuşmaya başlayabilirsin. Zihinsel ve duygusal durumunu her zaman kontrol edemeyebilirsin; ancak farkına vardığında bu tür değişiklikler yaparak zihninin yenilenmesini ve tazelenmesini sağladığını göreceksin.

Organizasyon

Çalışma ortamının dağınık olması dikkatini işine vermen ve odaklanman konusunda seni olumsuz etkileyecektir. Bunun yanı sıra çevrenin dağınık olması aradıklarını bulamamana sebep olarak seni yavaşlatacaktır. Tüm eşyalarının yerinde olması ve çevrenin tamamen düzenli olmasının gerekli değil; ancak dikkatini dağıtmayacak ve aradıklarını rahatlıkla bulmanı sağlayacak kadar düzenli ve organize olman yeterli olacaktır.

En İyi Sonuç

Motivasyonun ana merkezinin zihnin olduğunu unutmamalısın. Bir görevini elinden geldiğince en iyi şekilde tamamlaman veya başarılı bir sonuca ulaşman motivasyonunu arttıracaktır.

Görevini senin en ilgini çeken noktadan ele alman, ilgini koruman ve elinden gelenin en iyisini yapman hem motive olmanı hem de rahatlıkla odaklanabilmeni sağlayacaktır.

Eğlenmek

Ne kadar yoğun bir dönemde olsan da mutlaka keyifli vakit geçirmek için kendine zaman ayır. Sevdiğin insanlarla görüş, sevdiğin yerlere git ya da hobine vakit ayır. Keyifli zaman geçirmek yaratıcılığını geliştirmeni, kendini iyi hissetmeni ve rahat odaklanmanı sağlayacaktır.

Benzer Konular
Uni Yolu WhatsApp Bildirim Hattı Hayata Geçti.
Üniversiteye hazırlık döneminin her noktasında öğrencilere destek olmaya çalışan “Uni Yolu”, WhatsApp Bildirim Hattı’nı hayata geçirdi.   Her hafta yayınlanan motivasyon yazılarını, çalışmalarınızı şekillendireceğiniz rehberlik yazılarını, her an değişen eğitim..
Gece Boyu Ders Çalışma(k)!
Yoğun bir ders programına sahipsin. Ödevlerini tamamlamak ve sınavlara çalışmak için yeterli zamanın yok. Bu yüzden sınavlardan önce ya da teslim tarihinden önce bütün bir geceyi uykusuz geçiriyorsun. Pek çok..
7 Adımda Motivasyon ve Odaklanma Seviyesini Arttırma
Yüksek motivasyon ve odaklanma becerisi başarının anahtar adımları. Öğrenim hayatından itibaren başlayan ve hayatın boyunca devam edecek olan ilerleme ve gelişme isteği, her dönemde yeni bir hedefe sahip olman demek. Biz de..
Üniversiteye Yeni Başlayanlara Tavsiyeler
1. İlk günden herşeyi çözemedim diye üzülme. Liseden üniversiteye geçiş yapmak şimdiye kadarki hayatında yaşadığın en önemli dönüşümlerden biri. Bu geçiş sürecini herkes farklı şekilde yaşar ve kimisi daha uzun..
Dünyanın En Başarılı İnsanlarının 8 Ortak Noktası
Dünyanın en başarılı insanlarının günlük rutinlerinden, hayata bakış açılarından ve alışkanlıklarından yola çıkarak başarılı olmanın sırları, hayatlarına yön verme biçimleri ve hedeflerine ulaşırken kullandıkları yöntem ve teknikleri inceledik. İşte, dünyanın..
Etkili Zaman Yönetimi
Zaman Yönetimi    Zaman yönetimi bir öğrenci için ne kadar önemlidir? Ders çalışırken zamanı iyi kullanmanın, çalışmanın verimini arttırması nedeniyle önemli bir yeri vardır. Peki zaman yönetimi için nelere dikkat..