Erasmus Nedir?

/ 3 Eylül 2018 / 51 / yorumsuz
Erasmus Nedir?

Erasmus nedir?

 

Erasmus programı, 1980’lerin sonlarından beri var olan ve Avrupa Birliği tarafından yürütülen bir öğrenci değişim programıdır. İsmini 1466-1536yılları arasında yaşamış, Rönesansın en önemli ustalarından Hollandalı hümanist, klasik edebiyat araştırmacısı ve ilahiyatçı Desiderius Erasmus’tan almıştır.

 

Erasmus programı, lisans öğrencilerine yönelik yurtdışı eğitim ve staj imkanlarına ek olarak, master ve doktora seviyeleri ile öğretim üyeleri için de projeler içermektedir. 3-12 ay arasında süren programa 37 ülkeden, 4000’den fazla yüksek öğrenim kurumu dahil olurken uluslararası öğrenciler tarafından en çok tercih edilen ülkeler arasında İspanya, Almanya ve Fransa vardır.

 

Erasmus Programının Amacı

 

Erasmus programı, Avrupa Birliği ülkeleri ile aday ülkelerdeki yüksek öğretim kurumlarının işbirliğini teşvik ederek, üniversiteler arası eğitimde kalitenin arttırılmasına ve geliştirilmesine katkıda bulunma amacına sahiptir. Aynı zamanda ülkeler arası değişimler sayesinde, öğrencilerin yurtdışı deneyimi yaşamaları, farklı kültür ve yaşam tarzlarını tanıma ve öğrenme imkanı bulmaları sağlanır. Erasmus, öğrenciler ve öğretim elemanlarının araştırma projeleri, akademik müfredat geliştirme çalışmaları, eğitim ve finans giderlerini karşılayarak Avrupa’daki üniversiteler arasında hareketliliği artırır.

 

Kimler Başvuruda Bulunabilir?

 

Erasmus değişim programına katılmak isteyen öğrencilerin başvuruda bulunabilmeleri için gerekli bazı koşullar mevcuttur. Gitmek istediği ülkeyi, şehri ve üniversiteyi seçen öğrencilerin Erasmus başvuru aşamalarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 

  • Öğrencinin, lisans ya da lisansüstü eğitimlerinin ilk bir yılını tamamlamış olmaları,
  • Akademik not ortalamalarının lisans öğrencileri için 4 üzerinden en az 2,master ve doktora öğrencileri içinse 4 üzerinden en az 2,5 olması,
  • Erasmus programı için TOEFL/IELTS gibi yabancı dil yeterlilik sınavlarından en az 70 puan alınması,
  • Programa dahil olan bir bölüme başvurmuş olmaları gerekir.

 

Erasmus programından, her öğrencinin eğitim hayatı boyunca hibeli olarak sadece bir kez faydalanabileceğini unutmayın!

 

Erasmus Programı ile Gidebileceğiniz Ülkeler

 

Üniversite hayatınızın en renkli ve heyecan dolu deneyimini yaşayabileceğiniz Erasmus programı ile gidebileceğiniz 37 ülke mevcuttur. Her ülke ve şehre göre alacağınız hibenin konaklama ve ulaşım masraflarına göre değiştiğini söylemekte fayda var. İngiltere, Danimarka, Finlandiya gibi ülkelerde yaşam masraflarının yüksek olması bu ülkeler yerine Polonya, Estonya gibi ülkeleri tercih etmenizi gerektirebilir.

 

Erasmus programına başvurarak katılmaya hak kazanan öğrenciler anlaşmalı olan ülkeler ve üniversitelerden kendilerine uygun olanı seçerler. Bu aşamada öğrencinin Erasmus ile yapmak istediklerini sıralayarak karar vermesi gerekir. İyi bir eğitim almak, yabancı dilini geliştirmek, yeni yerler görmek ve kültürler tanımak bunlar arasında en belirginleridir.

 

Erasmus programı ile en çok tercih edilen ülkelerin başında İspanya, Almanya, İngiltere, Fransa ve İtalya gibi dünyaca ünlü üniversitelere ve eğitim programlarına sahip ülkeler gelir. İspanya’nın bu ülkeler içerisinde yabancı öğrenciler açısından en sık gidilen ülke olmasının nedenlerinden biri de Erasmus öğrencileri tarafından en çok tercih edilen University of Valencia, Madrid Üniversitesi ve Sevilla Üniversitesi gibi eğitim kurumlarına sahip olmasıdır. İtalya’da zengin uluslararası programları ve eşsiz tarihi ile University of Bologna en çok seçilen üniversitedir diyebiliriz.

 

Avrupa’da eğitim ile ilgili merak ettiğiniz herşeye sitemizden ulaşabilirsiniz!

 

Erasmusun Faydaları

 

Erasmus; sadece Türkler için değil, Avrupa’da yaşayan tüm öğrenciler için en popüler değişim programıdır. Öğrencilere geniş bir yelpazede ders ve çalışma programları sunmaktadır. Erasmus programının faydalarını birkaç madde ile şu şekilde sıralayabiliriz:

 

  • Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrenciler için Erasmus’un bir parçası olmak demek, sınırlı bir süre de olsa yabancı bir ülkede yaşama deneyimi kazanmak ve yeni insanlarla tanışmak anlamına gelir.
  • Gittiğiniz ülkede yabancı dilinizi geliştirme, sizin gibi farklı Avrupa ülkelerinden gelen öğrencilerle pratik yapma ve öğrenme imkanı bulursunuz. Litvanya, Polonya, Slovakya gibi çoğu Avrupa ülkesini seçen öğrenciler için üniversiteler ücretsiz dil kursları sunarlar.
  • Erasmus programıyla gelecekteki kariyer planlarınız için önemli bir adım atmış ve özgeçmişinize ekleyeceğiniz güzel bir deneyim elde etmiş olursunuz. İşverenlerin, yurtdışı eğitim ve çalışma tecrübesine sahip çalışanlara daha sempatik baktıklarını unutmayın!
  • Çoğu araştırma göstermiştir ki, Erasmus’a katılan öğrenciler ailelerinden ve yaşam alanlarından uzaktayken sorumluluk bilincine sahip olmuşlardır.
  • Ve tabi ki en güzel yanı da gelişmiş bir sosyal çevrede unutamayacağınız bir deneyim yaşıyor ve arkadaş çevresi ediniyorsunuz. Kendi ülkenizin sınırları dışında her zaman ziyaret edebileceğiniz ve size ziyarete gelecek insanlarla tanışırsınız.

Çap Nedir?

Yandal Nedir?

DGS Nedir?

Bütünleme Sınavı Nedir?

Benzer Konular
Yaz Okulu Nedir?
Yaz Okulu Nedir? 1. Üniversitelerde bazı fakülte veya bölümler yaz aylarında eğitim yapmaktadırlar. Yaz okulunun amaçları; çok sayıda öğrenci tarafından alınan derslerdeki yığılmayı azaltmak, kendilerinden ancak yaz aylarında yararlanılabilecek öğretim..
Transkript Nedir?
Transkript Nedir? Öğrencinin lisans eğitimi süresince almış olduğu derslerin toplamını, hangi dönemde alındığını, kaç krediye tekabül ettiğini, her dersin yılsonu puanını ve tüm derslerin yılsonu ortalamalarını içeren ayrıntılı bir karnedir...
Hazırlık Sınıfı Nedir?
Üniversitede Hazırlık Sınıfı Nedir? Üniversitelerde hazırlık sınıfları öğrenciye ücretsiz olarak üniversite tarafından sağlanan, bir senelik hazırlanma ve yabancı dil öğrenmesi tanınan eğitim sınıfıdır. Günümüzde her üniversitede hazırlık sınıfları yer almakta..
Bütünleme Sınavı Nedir?
Üniversite Terimi Olarak Bütünleme Sınavı: 1. Üniversite öğrencileri arasında kısaca “büt” olarak telaffuz edilir. Vize ve finallerde aldığınız notlar derste başarılı olmanız için yeterli değilse bütünleme sınavına girmeniz gerekir. Yani başarılı..
DGS Nedir?
Dikey Geçiş Sınavı (DGS) na her yıl yaklaşık olarak 240 bin kişi başvuruda bulunmakta olup bu sayı her yıl artmaktadır. Değerli öğrencilerimiz için DGS hakkında kafalarına takılan önemli konuları derledik...
Yandal Nedir?
Yandal diploma programı nedir? Bir diploma programına kayıtlı öğrencinin öngörülen şartları taşıması kaydıyla, aynı yükseköğretim kurumu içinde başka bir diploma programı kapsamında belirli bir konuya yönelik sınırlı sayıda dersi almak..