‘En iyi ilk 500’e Türkiye’den bir üniversite girebildi…

/ 2 Eylül 2018 / 166 / yorumsuz
‘En iyi ilk 500’e Türkiye’den bir üniversite girebildi…

‘Dünya Üniversiteleri Akademik Sıralaması’nda (ARWU) bu yıl yine Harvard Üniversitesi ilk sırada yer aldı.

Çin’in Jiao Tong Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Shanghai Ranking Consultancy’nin hazırladığı ‘Dünya Üniversiteleri Akademik Sıralaması’nda (ARWU) bu yıl yine Harvard Üniversitesi ilk sırada yer aldı. Dünya genelindeki en iyi 500 üniversitenin sıralandığı listeye Türkiye’den dahil edilen tek eğitim kurumu 427’nci sırada kendisine yer bulan İstanbul Üniversitesi oldu.

“ARWU 2018” sıralamasında 100 tam puanlık skorla bir kez daha birinciliğini koruyan ve üst üste 16’ncı kez ilk sırada yer alan Harvard Üniversitesini yine ABD’de bulunan Stanford Üniversitesi (76.5) takip etti. İngiltere’nin saygın eğitim kurumlarından Cambridge Üniversitesi (71.8) ise listede üçüncü olarak yer aldı.

İlk 10’daki üniversiteler yine değişmedi

Listede dikkat çeken önemli bir ayrıntı ise geçen yıl ilk 10’da yer alan üniversitelerin bu yıl da aynı şekilde yerlerini koruması ve bunlardan sekizinin ABD’den, ikisinin de İngiltere’deki üniversiteler arasından çıkması oldu.

ABD ve İngiltere haricinde üniversiteleri ilk 50’ye giren ülkeler ise Japonya, İsviçre, Fransa ve Almanya oldu.

Tarafsız olmamakla suçlanıyor

Shanghai Ranking Consultancy, “Dünya Üniversiteleri Akademik Sıralaması” (Academic Ranking of World Universities) başlıklı listeyi 2003 yılından bu yana hazırlıyor ve listede dünya genelindeki 500 üniversiteye yer veriliyor. Çinli danışmanlık kuruluşu her ne kadar kendi listesini “en güvenilir karşılaştırma” olarak lanse etse de eğitim çevreleri listenin yeterince tarafsız olmadığını ileri sürüyor.

Shanghai listesinin altı ölçme kriteri arasında üniversitelerin mezunları ve öğretim görevlilerine ait Nobel ödülleri ve bilimsel madalya sayısı, bünyelerindeki araştırmacıların makalelerinde yapılan alıntıların sayısı ile bilimsel dergilerde yayınlanan makalelerin sayısı yer alıyor.

Benzer Konular
“Başarı Koçum Ders Planlama Defteri” çıktı…
    Sınava hazırlık süresince kullanabileceğiniz Başarı Koçum Ders Planlama Defteri  üniversiteye giden yolda size yön vermek için tasarlanmıştır.Her öğrenciye ait plan defteri ister öğrencinin kendisini isterse rehber öğretmenlerimizin bir..
Milli Savunma Üniversitesi Başvuru Takvimi
Askeri öğrenci olmak için belli şartlar dahilinde olmak ve Milli Savunma Üniversite’sine başvuru yapmak gerekiyor. Harp okullarında askeri öğrenci olmak için hangi şartlar gerekiyor? MSÜ Başvuru Tarihi Ne Zaman? MSÜ..
YKS’de dereceye girenlerin tercihi Cerrahpaşa Tıp
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Rektörü Prof. Dr. Nuri Aydın, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni en üst baremde yer alan öğrencilerin tercih ettiğini belirterek, “Özellikle üniversite sınavında, İngilizce tıbba 350, Türkçe tıp bölümüne de..
Bakanlıktan yeni düzenleme! Devamsızlık yapmayan öğrenciye ödül geliyor…
Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB) yapılan yeni düzenleme ile liselerde okuyan ve devamsızlık yapmayan öğrenciler için yeni bir ödül mekanizması hayata geçirilecek. Bu kapsamda, öğrencilerin teşekkür, takdir ve üstün başarı belgesi..