Dünyanın En Başarılı İnsanlarının 8 Ortak Noktası

/ 2 Eylül 2018 / 298 / yorumsuz
Dünyanın En Başarılı İnsanlarının 8 Ortak Noktası

Dünyanın en başarılı insanlarının günlük rutinlerinden, hayata bakış açılarından ve alışkanlıklarından yola çıkarak başarılı olmanın sırları, hayatlarına yön verme biçimleri ve hedeflerine ulaşırken kullandıkları yöntem ve teknikleri inceledik.

İşte, dünyanın en başarılı sanatçılarını, bilim insanlarını ve iş dünyası liderlerini başarıya götüren ortak noktalar:

1.     Zamanını en iyi şekilde değerlendirmek.

Dünyanın en başarılı insanlarının ilk ortak noktası, hepsinin haftada yaklaşık 60-65 saat çalışıyor olmaları. Her günü en iyi şekilde değerlendirebilmek ve en yüksek verimi alabilmek için sıkılmadan ve pes etmeden günde yaklaşık 10 saat çalışıyorlar. Bu da neredeyse her anlarının dolu olduğu bir programa sahip olduklarını gösteriyor.

Bu şekilde bir çalışma temposunu gerçekleştirebilmek için dayanıklı bir zihne ve fiziğe sahip olmak; odaklanılmış bir hedefin varlığı ve istekli olmak gerekiyor. Sen de dünyanın en başarılı insanlarından ilham alarak günlük, haftalık ve aylık programlar hazırlayabilirsin. Hedeflerine ulaşmak için disiplinli ve programlı bir çalışma programına sahip olmak seni başarıya götürecektir.

Tüm bunların yanı sıra üniversiteye hazırlanma sürecinde programlı çalışmanın sana ne şekilde yararlı olacağını öğrenmek için YGS Çalışma Programı Nedir? Neden İhtiyacım Var? yazımızı okuyabilirsin.

2.     Hayır diyebilmek.

Başarılı insanlar ile çok başarılı insanlar arasındaki en büyük fark; çok başarılı insanların pek çok konuda ‘hayır’ diyebilmesidir. Pek çok öneriye ve teklife hayır cevabı vermelerinin sebebi ise, üzerinde çalıştıkları projelere tamamen odaklanmaları. Dünyanın en başarılı insanları hayır dediklerinde, üzerinde çalıştıkları projeyle ilgili kendilerine yardım etmekle meşgullerdir.

Hedeflerimize ulaşmak ve başarılı olmak için odaklanmak gerektiğini hepimiz biliyoruz. Bu da önceliklerimizi doğru bir şekilde belirlemeyi ve kimi zaman hayır diyebilmeyi gerektiriyor.

3.     Kendini tanımak.

Kişinin yeteneklerine ve becerilerine uygun hedefler belirleyebilmesi için hangi konularda ve alanlarda güçlü, hangilerinde zayıf olduğunu bilmesi gerekiyor. Kendin için uygun olmayan bir hedefe ulaşmak için çaba göstermek uzun zaman kaybetmeye sebep olacaktır.

Güçlü yönlerini, geliştirebileceğin yetenek ve becerilerini biliyor olmak doğru hedefler belirleyebilmene, doğru konulara ve alanlara odaklanmana yardımcı olur.

Nasıl bir insansın ve nasıl bir karaktere sahipsin? Klasik yollardan gitmek başarının yollarını aralamayacaktır. Kendi yolunu çizmelisin. Bunun için de önce kendini tanımalısın. Bu konuda Kariyer Envanterimiz kendini daha iyi değerlendirmene yardımcı olabilir.

4.     İletişim ağları kurmak.

Unutma ki, kimse tepeye yalnız çıkmaz. İlişki ağlarının merkezinde olmaksa büyük bir avantajdır. Farklı alanlarda yetenekli, farklı karakterlere sahip ve farklı konularla ilgilenen insanlar tanımak; yeni şeyler öğrenmenin ve yeni insanlar tanımanın yanı sıra kendini de daha iyi tanımanı sağlayacaktır.

5.     Kendi şansını yaratmak.

Yapılan araştırmalar bazı insan tiplerinin daha şanslı olduğunu ortaya koyuyor. Çünkü fırsatları farkına varma ve değerlendirme konusunda yetenekli olmalarının yanı sıra yeni fırsatların doğmasına yol açan davranışlar sergileyebiliyorlar.

Daha dışadönük, yeni fikirlere açık ve optimisttik olmayı deneyebilir; önsezilerini dinlemeye başlayabilirsin. Unutma ki, şanslı insanlar yeni imkanlar yaratır.

‘Şans, hazırlıklı olandan yanadır.’

Pasteur

6.     Sabırlı olmak.

Zeka ve yaratıcılık başarıya ulaşmak konusunda önemli olan iki etken; ancak gerçekten büyük bir hedefe ulaşmak konusunda gerekli olan etken sabırlı olmak.

Sabır ve tutku uzun süreli hedeflerin ve başarının anahtarlarıdır. Ne kadar yetenekli olursan ol, sabredemez ve adanmışlıkla çalışmaya devam edemezsen uzun süre gerekse de büyük başarılar elde edeceğin işlerde başarılı olman neredeyse imkansız.

Picasso, Einstein, Freud, Graham, Gandhi ve Eliot gibi dünyanın en başarılı insanları, başarısız olduklarında ya da hata yaptıklarında utanmak ve kendilerini suçlamak için uzun süre ayırmıyorlardı ya da pes etmiyorlardı. Bunların yerine hatalarını, ders almaları gereken bir deneyim olarak değerlendiriyorlardı.

7.     Müthiş hatalar yapmak.

Başarılı olmak için hata yapmak ve başarısızlıklar yaşamak çok önemlidir. Çünkü her hata bir deneyimdir. Burada önemli olan ise, istekli olmaktır.

Yeni şeyler yaşamaya ve öğrenmeye istekli olan insanlar bir süre sonra daha yaratıcı, girişken, umut dolu ve yeni fırsatları görebilen insanlar haline geliyorlar.

Düşüncelerinle uğraş. En doğru fikre ulaşana kadar onları birbirine ekle, tersyüz et, karıştır… Dünyanın en yaratıcı insanları işleriyle diyalog kurmayı başaranlardır. Öncelikle akıllarından geçeni kağıda dökerler ve sonra izler, dinler, yeni bilgiler kaydeder ve düşünceleriyle oynayarak en doğrusuna ulaşana kadar çalışmaya devam ederler.

‘Her yenilgiyi bir fırsat olarak kabul ederim.’

Jean Monnet

8. Akıl hocasına sahip olmak.

Her şeyi kitaplardan öğrenmek ve internetteki bilgilerin doğru mu kurgu mu olduğunu ayırt etmek oldukça zor. Hedeflerine ulaşman ve başarılı olman konusunda sana yol gösterecek birine ihtiyacın olabilir.

Sana öğrenmek istediklerini ve öğrenme yollarını gösterebilecek; ilgilendiğin alan ve konuya hakim insanlarla bir arada olmak ve onların deneyimlerinden faydalanmak hedeflerine giden yolu kısaltabilir.

 

 

Sonuç olarak;

1.     Meşgul ol,

2.     Hayır demeyi öğren,

3.     Kendini tanı,

4.     İlişki ağları kur,

5.     Şansını kendin yarat,

6.     Dayanıklı ve sabırlı ol,

7.     Hata yapmaktan korkma ve

8.      Bir akıl hocasına sahip ol.

Benzer Konular
“Başarı Koçum Ders Planlama Defteri” çıktı…
    Sınava hazırlık süresince kullanabileceğiniz Başarı Koçum Ders Planlama Defteri  üniversiteye giden yolda size yön vermek için tasarlanmıştır.Her öğrenciye ait plan defteri ister öğrencinin kendisini isterse rehber öğretmenlerimizin bir..
11. Sınıflar İçin TYT AYT Tavsiyeleri…
4 yıllık lise bilgilerimizin ölçülmesi adına yapılan TYT AYT sonuçları doğrultusunda gideceğimiz üniversite ve bölümü belirliyoruz. Bu durumun her öğrenci farkında olmasına rağmen nedense birçoğu 9. ve 10. sınıfta sanki hiç sınava giremeyecekmiş..
Gece Boyu Ders Çalışma(k)!
Yoğun bir ders programına sahipsin. Ödevlerini tamamlamak ve sınavlara çalışmak için yeterli zamanın yok. Bu yüzden sınavlardan önce ya da teslim tarihinden önce bütün bir geceyi uykusuz geçiriyorsun. Pek çok..
Etkili Öğrenme Yolları: Odaklanma Becerisi Geliştirme
Sınavların, sosyal aktivitelerin, antrenmanların ve derslerin arasında ödev hazırlamak ve sınavlar için ders çalışmak pek çok öğrenci için oldukça yorucu olabiliyor. Bu yüzden öğrencilerin büyük bir çoğunluğu dikkatini kolaylıkla toplayamıyor..
7 Adımda Motivasyon ve Odaklanma Seviyesini Arttırma
Yüksek motivasyon ve odaklanma becerisi başarının anahtar adımları. Öğrenim hayatından itibaren başlayan ve hayatın boyunca devam edecek olan ilerleme ve gelişme isteği, her dönemde yeni bir hedefe sahip olman demek. Biz de..
Üniversiteye Yeni Başlayanlara Tavsiyeler
1. İlk günden herşeyi çözemedim diye üzülme. Liseden üniversiteye geçiş yapmak şimdiye kadarki hayatında yaşadığın en önemli dönüşümlerden biri. Bu geçiş sürecini herkes farklı şekilde yaşar ve kimisi daha uzun..