7 Adımda Motivasyon ve Odaklanma Seviyesini Arttırma

/ 2 Eylül 2018 / 1.651 / yorumsuz
7 Adımda Motivasyon ve Odaklanma Seviyesini Arttırma

Yüksek motivasyon ve odaklanma becerisi başarının anahtar adımları. Öğrenim hayatından itibaren başlayan ve hayatın boyunca devam edecek olan ilerleme ve gelişme isteği, her dönemde yeni bir hedefe sahip olman demek.

Biz de bu hedeflerine ulaşman için her güne motive ve odaklanmış bir şekilde başlamana  yardımcı olacak  7 yöntemi senin için derledik.

1.     Hedeflerine Odaklan!

Motive olmanı ve motivasyonunu sürdürmeni sağlayacak ilk şey ulaşacağın hedefin ne olduğunu bilmektir. Öncelikle seni mutlu edecek, kendini geliştirmeni sağlayacak ve hayatında değişimler yaratacak bir hedef belirlemelisin. Bu yüzden hedefini belirlerken dikkatli düşün ve hedefini açık bir şekilde ifade et.

2.     Gerçekçi Hedefler Belirle.

Hedef belirlerken koşulları, yeteneklerini ve becerilerini göz önüne almalısın. Ulaşabileceğinden daha büyük ya da kolaylıkla başarabileceğin bir hedef belirlemek doğru olmayacaktır.

Hedeflerine ulaşma sürecinde yeni bilgiler öğrenmeli, yeni yeteneklerini keşfetmeli ve kendini geliştirmelisin.

3.     Dengeli Ol.

Hedeflerine ulaşmak elbette önemli; fakat hayatının tamamına baktığında asıl önemli olan sensin. Tüm hayatının hedefine ulaşma çalışmalarınla şekillenmesine ve çalışmanın tüm hayatını kaplamasına izin vermemelisin. Sağlığını korumalı, ailenle ve sevdiklerinle vakit geçirmeli, keyif aldığın aktivitelere katılmalı ve kendine vakit ayırmalısın. Derslerin ve diğer sorumlulukların ile hayatın arasında bir denge kurmayı unutmamalısın.

Tüm bunların yanı sıra planlarını uygulaman konusunda bir takım engellerle karşılaşabileceğini, programının sekteye uğrayabileceğini her zaman hatırlamalısın. Bu tip olumsuz olaylar, vazgeçmene ya da hayal kırıklığına uğramana sebep olmamalı. Bir şeyin ters gitmesi, her şeyin ters gideceği anlamını taşımıyor.

4.     Hayatına Olumlu Bir Açıdan Bak.

Motivasyonunun azaldığını ya da odaklanamadığını hissettiğinde aşağıdaki listede yer alan maddeleri deneyebilirsin:

Gün içinde keyif aldığın, seni mutlu eden 1 şeyi yaz. (Küçük ya da büyük olması önemli değil.)

Belirli bir zaman aralığı içinde çaba gösterdiğin bir işi tamamladığında kendini ödüllendir.

Kendinle gurur duymanı sağlayan durumları ya da işleri hatırlamaya çalış.

Kendinle ve hayatınla ilgili en sevdiğin şeyleri düşün.

Bunlar hayatına daha geniş bir açıdan bakmana yardımcı olacaktır. Aynı zamanda geleceğe daha olumlu bakmanı ve kendini rahat hissetmeni sağlayacaktır.

5.     Hedefine Ulaştığını Hayal Et.

Hedefine ulaştığın anı zihninde canlandır. Hayatında neler değişirdi? Şu anda sahip olmadığın neyi elde etmiş olurdun? Cevapların maddi ya da manevi olmaları önemli değil. Ailenle daha fazla zaman geçirebilmek, sevdiğin kitapları okumak ya da şehir dışına çıkmak da birer kazançtır.

Eğer yarın sabah sihirli bir şekilde hedefine ulaşmış olarak uyansaydın, kendini ne şekilde farklı hissederdin? En az 10 tane fark bulmaya çalış. Böylece verdiğin emeğin ve zamanın sana neler kazandıracağını hissedebilirsin.

6.     Mola Ver.

Her güne hedefine odaklanmış olarak başlamak ve günü bu şekilde sürdürmek, her anı çalışarak geçirmen anlamına gelmiyor. Tamamladığın zorlu ya da uzun zaman alan görevlerin ardından kendini ödüllendir ve birkaç saatini daha önce denemediğin şeylere vakit ayır. Bu süre zarfında tüm sorumluluklarını, hedefini ve görevlerini bir kenara bırak ve keyifli zaman geçir. Geri döndüğünde ve hatta ilerleyen günlerde daha verimli çalıştığını fark edeceksin.

7.     Başarılarını Kutla.

Büyük hedeflere bir anda ulaşmak mümkün değildir. Bu yüzden küçük hedeflerin yer aldığı ve belirli bir zaman aralığını kapsayan programlar hazırlamak seni hem karmaşadan kurtaracaktır hem de küçük adımlarla büyük bir ilerleme kaydetmeni sağlayacaktır.

Başardığın her küçük hedefin sonunda bu başarını mutlaka kutla.

Son olarak, hedefine ulaşma sürecinde her an keyifli olmayabilir. Kimi zaman zorlanabilirsin kimi zamansa vazgeçmek isteyebilirsin. Ancak unutma ki, emeğinin ve harcadığın zamanın karşılığında gurur duyacağın bir şeyi daha başarmış olacaksın.

Benzer Konular
“Başarı Koçum Ders Planlama Defteri” çıktı…
    Sınava hazırlık süresince kullanabileceğiniz Başarı Koçum Ders Planlama Defteri  üniversiteye giden yolda size yön vermek için tasarlanmıştır.Her öğrenciye ait plan defteri ister öğrencinin kendisini isterse rehber öğretmenlerimizin bir..
11. Sınıflar İçin TYT AYT Tavsiyeleri…
4 yıllık lise bilgilerimizin ölçülmesi adına yapılan TYT AYT sonuçları doğrultusunda gideceğimiz üniversite ve bölümü belirliyoruz. Bu durumun her öğrenci farkında olmasına rağmen nedense birçoğu 9. ve 10. sınıfta sanki hiç sınava giremeyecekmiş..
Gece Boyu Ders Çalışma(k)!
Yoğun bir ders programına sahipsin. Ödevlerini tamamlamak ve sınavlara çalışmak için yeterli zamanın yok. Bu yüzden sınavlardan önce ya da teslim tarihinden önce bütün bir geceyi uykusuz geçiriyorsun. Pek çok..
Etkili Öğrenme Yolları: Odaklanma Becerisi Geliştirme
Sınavların, sosyal aktivitelerin, antrenmanların ve derslerin arasında ödev hazırlamak ve sınavlar için ders çalışmak pek çok öğrenci için oldukça yorucu olabiliyor. Bu yüzden öğrencilerin büyük bir çoğunluğu dikkatini kolaylıkla toplayamıyor..
Üniversiteye Yeni Başlayanlara Tavsiyeler
1. İlk günden herşeyi çözemedim diye üzülme. Liseden üniversiteye geçiş yapmak şimdiye kadarki hayatında yaşadığın en önemli dönüşümlerden biri. Bu geçiş sürecini herkes farklı şekilde yaşar ve kimisi daha uzun..
Dünyanın En Başarılı İnsanlarının 8 Ortak Noktası
Dünyanın en başarılı insanlarının günlük rutinlerinden, hayata bakış açılarından ve alışkanlıklarından yola çıkarak başarılı olmanın sırları, hayatlarına yön verme biçimleri ve hedeflerine ulaşırken kullandıkları yöntem ve teknikleri inceledik. İşte, dünyanın..